Puncovní značky

Všechny šperky jsou označeny platnými punci ryzosti. Šperky jsou většinou vyráběny ze stříbra - Ag o ryzosti 925/1000, případně zlata - Au o ryzosti 585/1000 a jsou řádně opuncované příslušnou ryzostní značkou.

Jsem zaregistrována na Puncovním úřadě v Praze. V České republice je dle zákona povinné označování šperků z drahých kovů státním puncem České republiky. Veškeré šperky z drahých kovů vyrobené v ČR musí výrobce předložit ke kontrole Puncovního úřadu, který je po kontrole ryzosti označí Státním puncem dané ryzosti. Všechny zlaté, stříbrné a platinové šperky a ostatní předměty z těchto kovů puncovní zákon označuje termínem zboží. Každý jednotlivý kus vyrobený v České republice musí být předložen Puncovnímu úřadu k přezkoumání ryzosti. Má-li šperk deklarovanou ryzost, je opatřen státní značkou, která má pro každý kov a každou ryzost jiný tvar. Váhově podlimitní zboží puncovní kontrole nepodléhá. Jedná se o zlaté šperky vážící méně než 0,50 g a stříbrné šperky vážící méně než 3,00 g. Tyto šperky musí mít pouze ryzostní značku např. "925", která je v tomto případě povinná.

 

přehled státních puncovních značek:

CeskeSamotne

 

Zlato v ryzím stavu je velice měkké, a proto se k výrobě šperků nehodí. Pro výrobu šperků se nepoužívá ryzí zlato, ale slitiny. Slitina je směs dvou nebo více kovů. Pro výrobu slitin zlata je použito ryzí zlato + příměsi - např. stříbro, měď, nikl, zinek, paládium. Poměr kovů ve slitině udává požadovaná ryzost a barva výsledného zlata - slitiny. Slitiny drahých kovů, z nichž se vyrábějí šperky musí svou ryzostí, tj. obsahem ryzího kovu, vyhovovat předpisům zákona ČR o puncování drahých kovů.  

 

 

 

 

..